TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri

Gıda Enstitüsü, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nin köklü enstitülerinden birisidir. İlk olarak 1971 yılında “Beslenme ve Gıda Teknolojileri Birimi” adıyla kurulmuş; 1972 yılında TÜBİTAK MAM’ın Gebze’de kurulmasının ardından 1973 yılında TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’ne taşınmıştır.

Gıda Enstitüsü’nün vizyonu; uygulamalı araştırma alanında dünyanın önde gelen bilim ve teknoloji merkezlerinden biri olmaktır. Enstitü, ulusal kalkınma hedefleri doğrultusunda, gıda endüstrisinin teknolojik olarak gelişmesine yardımcı olan, rekabet gücünü artıran, dışa bağımlılığını azaltan, gıda güvenliğini sağlayan ve beslenme sorunlarını ortadan kaldıran bilgi, teknoloji ve ürünler geliştirme misyonunu benimsemiştir.

Gıda Enstitüsü’nün geniş makine ve ekipman envanteri, gıda alanında çok çeşitli araştırma faaliyetleri yürütmesine olanak sağlamaktadır.

Enstitü’nün projeleri, “gıda işleme teknolojileri”, “gıda paketleme ve koruma”, “beslenme ve işlevsel gıdalar” ile “gıda güvenliği ve kalitesi” temalarına odaklanmaktadır.

Gıda Enstitüsü’nde birçok araştırmacının uzmanlık alanı gıda mühendisliği olup; ayrıca kimya, kimya mühendisliği, biyoloji, veterinerlik, ziraat mühendisliği, makine mühendisliği ve fizik alanlarında da uzmanlığa sahip araştırmacılar bulunmaktadır.

TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü