TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ Yaşam Bilimleri öncülüğünde kurulan Türkiye Gıda İnovasyon Platformu, TÜGİP* ve Gıda İnovasyon Merkezi’nin tanıtımına yönelik çalıştaylar yoğun bir ilgi ile devam ediyor.

14-15 Mart 2022 tarihlerinde, TÜGİP ve Gıda İnovasyon Merkezi’ni tanıtmak üzere TÜBİTAK MAM Gebze Yerleşkesinde, 9 ilden 17 firmanın 27 temsilcisinin katıldığı bir çalıştay gerçekleştirildi. Ankara, Aydın, Eskişehir, Giresun, İstanbul, İzmir, Konya, Mersin ve Samsun illerinden katılan firma temsilcileri TÜBİTAK MAM Gebze Yerleşkesinde ağırlandı.

14 Mart tarihinde tanışma ve ağ oluşturma ile başlayan etkinlik, 15 Mart’ta TÜBİTAK MAM Konferans Salonu’nda gerçekleşen tanıtımlar ile devam etti. TÜBİTAK MAM’ın Yaşam Bilimleri Gıda Araştırmaları konusundaki yetkinlikleri, yürütülen projeler, lisanslanan ve lisanslamaya hazır çalışmalar ile IPA-INNOFOOD Projesi, TÜBİTAK MAM Başkan Danışmanı, INNOFOOD Proje Koordinatörü, Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar tarafından anlatıldı.

TÜGİP ve sağlayacağı hizmetlerin ayrıntılı olarak tanıtımının ardından, 9 farklı Pilot İşleme Tesisinin 200’e yakın makine ekipman ile yer aldığı Gıda İnovasyon Merkezi gezisi yapıldı.

Çalıştay, firmalar ve TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri Gıda Araştırmacıları arasında Ar-Ge işbirliği görüşmeleri ve değerlendirmeler ile devam etti. Ülkemizde üretimi olmayan gıda katkı maddelerinin üretimine yönelik Ar-Ge çalışmaları, starter kültürlerin standardizasyonu ve yerli üretimi, işleme sırasında oluşan yan ürünlerin değerlendirilmesi, geliştirilen ürünlerin ticarileşmesi, ara eleman ihtiyacı, eğitimin önemi ve üretim hatlarında kalite parametrelerinin ölçülmesinin önemi öne çıkan konular oldu.   Yoğun bir katılımla geçen çalıştayda, Ar-Ge odaklı önemli işbirliği potansiyelleri değerlendirildi. Etkin bir şekilde tamamlanan çalıştaya katılımları için ilgili firma temsilcilerine teşekkür ediyoruz.

Okumaya Devam Edin