TÜGİP ve Gıda İnovasyon Merkezi’nin tanıtımına yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

22-23 Kasım 2021 tarihlerinde, TÜGİP’i ve Pilot İşleme Tesislerini tanıtmak üzere TÜBİTAK MAM Gebze yerleşkesinde, 12 Düzey II Bölgesi – 9 ilden 14 KOBİnin Giresun Ticaret Borsası ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte katıldığı, 22 temsilcinin buluşması gerçekleşti.

Etkinlikte, ülkemiz gıda ve içecek sektörünün ihtiyaçlarından yola çıkarak oluşturulan, tüm paydaşları kapsayan bir platform olarak TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri öncülüğünde kurulan TÜGİP ve sağlayacağı hizmetler anlatıldı. Çok farklı ürün gruplarında yeni ürün ve proses geliştirme çalışmalarının yürütülebildiği 9 Pilot İşleme Tesisi ve İleri Gıda Güvenliği Laboratuvarını içeren “Gıda İnovasyon Merkezi” ayrıntılı olarak yerinde tanıtıldı.

İki gün süren firma buluşmalarında, Yaşam Bilimleri yetkinliklerinin anlatımının yanısıra, Ar-Ge odaklı işbirliği potansiyeli görüşmeleri yapıldı. Gıdada taklit ve tağşiş denetimi, değişen tüketici eğilimleri, geleneksel gıdaların katma değerli ürünlere dönüştürülmesi öne çıkan konular oldu.

Okumaya Devam Edin