Teknoloji & Inovasyon

Teknoloji ve İnovasyonda Bir Adım Önde Olun

  • Gıda ve içecekle ilgili üretim, ekipman ve hat kurulumu için alanında uzmanlara danışın
  • Yatırım yapmanıza gerek kalmadan veya üretim hattınızı durdurmadan herhangi bir fikri, reçeteyi, ürünü veya işlemi test etmek, geliştirmek ve değerlendirmek için sunulan fırsatları değerlendirin
  • Gıda sektöründeki oyuncular ile işbirliği yapın

TÜGİP Kapsamlı Teknoloji ve İnovasyon Hizmetleri sunmaktadır:

  • Ar-Ge ve İnovasyon Projeleri: Bu projeler, TÜGİP’in teknoloji ve inovasyon faaliyetlerinin amiral gemisi olarak değerlendirilebilir. TÜGİP Üyeleri, “Gıda Sektörü için Yeniliğe Açılan Kapıları” temsil eden ve son derece prestijli yapılar olan TÜGİP Teknik Komiteleri’nin çatısı altında işbirliği ve birlikte geliştirme fırsatları elde etmektedir. Ayrıca, ulusal ve uluslararası hibeler, Ar-Ge & İnovasyon Projelerini başlatmak ve gerçekleştirmek için aktif olarak kullanılmaktadır.
  • Sözleşmeli Ar-Ge: Sözleşmeli araştırmalar, yeni ürün ve süreç iyileştirmeden geliştirmeye kadar, teknoloji ve inovasyon tabanlı konularda çok çeşitli araştırma çalışmalarını kapsamaktadır.
  • Eğitim: TÜGİP kapsamında teknik, iş ve sektörel konularda eğitimler vermektedir. Üyelerin ve ekosistem ihtiyaçları doğrultusunda eğitim başlıkları güncellenecektir.
  • Teknik Danışmanlık ve Mentörlük: Ürün, süreç veya işleme hattının sorunlarının giderilmesinden, yeni işleme hatlarının kurulmasına, ekipman seçiminden laboratuvar kurulumuna kadar geniş bir yelpazede teknik danışmanlık hizmetleri mevcuttur. TÜGİP ayrıca özellikle yeni girişimler için menörlük hizmetleri sunmaktadır.
  • Test ve Analiz: TÜGİP, hem Gebze’deki TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleriİleri Test Güvenlik Laboratuvarında hem de IPA-INNOFOOD Projesi kapsamında Giresun ve Şanlıurfa test ve analiz laboratuvarlarında çok kapsamlı test ve analiz hizmetleri sunmaktadır. Test ve analiz ekipmanlarının listesine buradan ulaşabilirsiniz: https://tugip.org.tr/food-innovation-center/laboratories/advanced-food-safety-lab/ , https://tugip.org.tr/regional-facilities/laboratories/giresun-food-test-analysis-lab/, https://tugip.org.tr/regional-facilities/laboratories/sanliurfa-food-test-analysis-lab/
  • Pilot İşleme Hatları: TÜGİP, TÜBİTAK MAM Gebze yerleşkesinde Yaşam Bilimleri Gıda İnovasyon Merkezinde çok çeşitli gıda ve içecek grupları için 8 adet tam donanımlı ve son teknolojiye sahip pilot işleme hatlarını hizmete sunmuştur:

Fermente Meyve Ürünleri, Nar ve Meyve Suyu İşleme, Fındık Ürünleri İşleme, Bitkisel Ekstraksiyon ve Çay İşleme, Deniz Ürünleri İşleme, Hazır Yemek İşleme, Minimal İşlenmiş Gıda, Starter Kültür ve Süt Ürünleri Hatları.

Ayrıca Giresun’da Mobil Fındık Kurutma Sistemi ve Gaziantep’te Antep Fıstığı İşleme Hattı.