21-22 Mart 2022 tarihlerinde, TÜGİP ve Gıda İnovasyon Merkezi’ni tanıtmak üzere gıda sektörü ve çatı kuruluşlarından toplam 79 kişinin katıldığı bir çalıştay gerçekleşti.
  • Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Çanakkale Ezine Gıda İhtisas OSB, Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Balıkesir Teknokent, Başkent Üniversitesi BİTTO, Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi, Marmara Teknokent temsilcileri ve İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Antalya, Manisa, Bilecik, Sakarya, Balıkesir, Van, Gaziantep, Çorum, Muğla, Erzurum, Karaman, Adana, Konya illerinden 32 firmanın temsilcisi TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ Gebze Yerleşkesinde ağırlandı.
  • İki gün süren etkinlik, 21 Mart’ta tanışma ve ağ oluşturma çalışmaları ile başladı. 22 Mart’ta TÜBİTAK MAM Başkan Danışmanı, INNOFOOD Proje Koordinatörü, Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri Gıda Araştırmaları yetkinlikleri, yürütülen projeler, lisanslanan ve lisanslamaya hazır çalışmalar ile IPA-INNOFOOD Projesi hakkında bilgi verdi.
  • TÜGİP ve sağlayacağı hizmetlerin ayrıntılı olarak tanıtımının ardından, 9 farklı Pilot İşleme Tesisinin 200’e yakın makine ekipman ile yer aldığı Gıda İnovasyon Merkezi gezisi yapıldı.
  • TÜGİP, gıda değer zincirinde yer alan farklı aktörlerin bir araya gelerek ortak bir hedefe ulaşmak için güçlerini birleştirdiği bir platform olma misyonuna sahip. Bu bağlamda, firmalar ve TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri Gıda Araştırmacıları arasında Ar-Ge işbirliği görüşmeleri ve değerlendirmeler yapıldı, katma değerli yeni ürünlerin teknoloji transferi süreçleri, mevcut ürünlerde kalite iyileştirme ve maliyet azaltma çalışmaları, fonksiyonel gıda ürünleri ve ambalaj ve muhafaza yöntemlerinin önemi görüşme gündemlerini oluşturdu.
  • Ar-Ge odaklı önemli işbirliği potansiyellerinin değerlendirildiği çalıştaya katılımları için ve TÜGİP ile organik bağ kurmak üzere üyelik niyet beyanlarını dolduran ilgili firma ve çatı kuruluş temsilcilerine içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bir sonraki etkinliğimizde yeni katılımcıları aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Okumaya Devam Edin