İletişim

Giresun Commodity Exchange
tech.services@tugip.org.tr

En İyi Fındıklar En İyi İşlenme Yöntemlerini Hak Eder

Fındık, Türkiye’nin olduğu gibi bölgenin de en fazla ihracatı yapılan tarım ürünüdür. Giresun, kaliteli fındık yetiştiriciliği için en uygun coğrafi ve iklim koşullarına sahip olması nedeniyle, dünyada lezzet (tat ve aroma) bakımından birinci sınıf kalitede fındığa sahiptir.

Giresun Ticaret Borsası’nın himayesinde kurulan Pilot Ölçekli Taşınabilir Fındık Kurutma Sistemi, gıda güvenliğini sağlamak (aflatoksin oluşumunu engellemek), ürün kayıplarını en aza indirmek ve kurutma/muhafaza tekniklerini geliştirmek suretiyle fındığın verimini ve kalitesini yükseltmek, ihracat potansiyelini ve rekabet gücünü artırmak için geliştirilmiştir.

Taşınabilir, Hızlı ve Çevre Dostu Fındık Kurutma Sistemi 

Pilot ölçekli, taşınabilir ve yenilikçi fındık kurutma sistemi, nem içeriğini % 6’nın altına düşürerek kabuklu fındıkların homojen bir şekilde ve hızlı kurumasını sağlamaktadır. 1800 kg kapasiteli sistemin, kurutmayı yaklaşık 6 saatlik bir süre içinde tamamlaması hedeflenmektedir.

Geleneksel kurutma yöntemleri yerine yeni kurutma tekniklerinin kullanılmasının çok önemli nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Fındık kurutma sistemi hızlı kurutma işlemi sağlarken, geleneksel kurutma yöntemleri uygun hava koşullarına ihtiyaç duyar.
  • Modern kurutma işlemleri, gıda güvenliğini ve uzun vadeli stoklamaya imkan sağlar.
  • Son teknoloji taşınabilir kurutma sistemi, çok kısa sürede yüksek kaliteli kurutma sonuçları sağlar.
  • Hızlı kuruma nedeniyle üründe aflatoksin oluşumunu azaltır.

Kısacası, pilot ölçekli mobil fındık kurutma sistemi, fındık kalitesinin ve gıda güvenliğinin artırılmasına ve bölgede hasat sonrası kayıpların önlenmesine önemli derecede katkı sağlayacaktır.

Yenilikçi Kurutma Sisteminin Sağladığı Diğer Katkılar

Yenilenebilir güneş enerjisi ile çalışan çevre dostu kurutma sistemi sadece fındık için değil, aynı zamanda diğer sert kabuklu yemişler ve kuru meyveler için de örnek teşkil edecektir.

Bölgede fındık kurutmanın zorluklarının üstesinden gelmede yardımcı olacak bir sistemdir.