İletişim

Ebru Pelvan Pelitli
ebru.pelvan@tubitak.gov.tr

Sena Saklar Ayyıldız
sena.saklar@tubitak.gov.tr

Bitkisel Ekstraksiyon ve Çay İşleme Hattı

Bitki Ekstraksiyonu ile Katma Değerli Ürünler

TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri’nin bitki ekstraksiyonu (bitki özütleme) süreçlerindeki uzmanlığı ve tecrübesi ile kurulmuş olan pilot hat, firmaların ve girişimcilerin katma değerli ürünler ve içerikler üretebilmeleri için en son teknolojiyi kullanmalarını sağlayıp, pazarda rekabet üstünlüğü elde etmelerine yardımcı olacaktır.

Üstün Kalite ve Yüksek Verim

Son Teknoloji Bitkisel Ekstraksiyon Hattı, üstün içerik ve ürün kalitesi elde edilmesini, ürün güvenliği ile verimliliğin artmasını sağlamaktadır.

Pilot Bitkisel Ekstraksiyon Hattı, tıbbi ve aromatik bitkilerin, siyah çayın ve yeşil çayın ekstraktlarını elde etmek ve katma değerli ürünler elde etmek üzere tasarlanmıştır. Pilot hatta, su veya alkol bazlı ekstraksiyon, ekstraktların püskürtmeli kurutma ve akışkan yatakta kurutma işlemleri yapılabilmektedir.

Bitkisel Gıda Takviyeleri ve Fonksiyonel Gıdalar için Değerli Bir Hammadde Kaynağı

Bitkisel Ekstraksiyon Hattı, bitkilerin su bazlı ve alkol bazlı ekstraksiyonu ile bitki ekstraktlarının elde edilmesini sağlamaktadır. Elde edilen bu bitki ekstreleri; gıda takviyeleri, fonksiyonel yiyecek ve içecekler için önemli bir içeriktir.

Türkiye, içlerinde değerli tıbbi ve aromatik bitkilerin de bulunduğu oldukça zengin bir floraya sahip olup toplamda 12.000’den fazla bitki türü ve tür altı taksonuna ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemiz, tıbbi ve aromatik bitki ihracatında önde gelen ülkeler arasında yer almaktadır.

Pilot Hat, aktif bileşenlere sahip % 100 saf bitki özlerinin çıkartılmasına olanak sağlayarak, firmaların katma değerli ürünler geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Yüksek Kaliteli & Doğal Hazır (Instant) Siyah, Yeşil ve Bitki Çayları

Türkiye, dünyada ilk beş çay üreticisi arasında yer almakta ve kişi başına tüketilen çay miktarı açısından ilk sırada yer almaktadır. Karadeniz Bölgesi ülkemizde çay yetiştiriciliğini ve üretimini yapan tek bölge olup, aynı zamanda zengin tıbbi ve aromatik bitkilere sahiptir . Doğal yetiştirilen çay kaynakları bakımından zengin bir bölge olan Karadeniz, hem Türkiye hem de yurtdışında hazır (instant) çay pazarının en büyük oyuncularından biri olma potansiyeline sahiptir.

Şirketler, değişen tüketici taleplerine ve tüketicilerin farklı lezzet ve sağlık arayışlarına hitap eden katma değerli yenilikçi hazır çay çeşitlerini geliştirme fırsatına sahip olacaklar.

Bitkisel Ekstraksiyon İşleme Pilot Hat Ekipmanı

  • Ultrasonik ekstraksiyon cihazı
  • Yatay ekstraksiyon cihazı
  • Püskürtmeli kurutucu
  • Akışkan yataklı kurutucu