İletişim

Gaziantep Commodity Exchange
tech.services@tugip.org.tr

Antep Fıstığını Bu Kadar Özel Kılan Nedir?

Yoğun Lezzet, Yüksek Yağ İçeriği ve Harika bir Renk

Yeşil Altın olarak da bilinen Gaziantep fıstığı, yüksek bir yağ oranına, çok lezzetli bir tada, aromaya ve canlı bir renge sahiptir. Bu da onu doğal olarak dünyanın en iyi fıstıklarından biri yapmaktadır ve bu sebeple adını her yıl Ekim ayında düzenlenen Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali’ne de vermiştir.

Antep fıstığı çok yönlü bir yemiş olup; çiğ, kavrulmuş, Antep ezmesi şeklinde tüketildiği gibi, hemen hemen her tatlıda ve hatta salam, sos ve hamur ürünlerinde önemli bir lezzet sağlayıcısı ve görsel şölen olarak kullanılmaktadır.

Antep fıstığı aynı zamanda besleyici özelliklere sahip olup, potasyum, protein, besinsel lif, fosfor, B1 ve B6 vitaminleri bakımından son derece zengindir.

En Son Teknoloji Pilot Antepfıstığı İşleme Hattı

İleri teknoloji ile donatılmış olan Antepfıstığı İşleme Hattı; verimlilik, hijyen ve gıda güvenliğinde en yüksek standartları sağlamak için fıstık sektörüne entegre çözümler sunmaktadır. Bu hat, bölgedeki öncü inovasyon kuruluşlardan biri olan Gaziantep Ticaret Borsası himayesinde kurulmaktadır.

Antepfıstığı İşleme Hattı, hammaddenin işlenmesinden paketlenmiş ürüne kadar tüm süreçlerde kalite ve güvenliğin en üst seviyeye getirilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, yüksek verimli kavlatma sistemi sayesinde, taze kabuk soyma işlemlerindeki verimliliğin en üst düzeye çıkarılması hedeflenmektedir.

Antepfıstığı İşleme Hattı, HACCP ilkelerine, hijyen kurallarına ve yönetmeliklere uygun olarak tasarlanmıştır ve gıda güvenliği, fiziksel özellikler ve besin değeri açısından yüksek kaliteye sahip fıstık üretim süreçlerini en iyi hale getirecektir.